facebook paylaş

Aikido

Morihei Ueshiba (1883-1969) Jujitsu'dan Aikijitsu ve buradan da kendi düşünce anlayışı ile birleştirerek AİKİDO'yu kurdu. Ueshiba gerçek savaşın insanların içinde bulunan aşağılık kompleksleri, körü körüne hırs ve egoizm duygularını yenme savaşı olduğunu savunurdu. Ueshiba sade bir hayat yaşadı. Varoluşunun gerçeklerine yaklaşmaya çalıştı. Otorite ve sadakat talep etmedi. Bunlar zaten ona doğal olarak geldiler. Politika, kişiler veya para onu kontrol edemedi. Başkalarının onun hakkında ne düşündüğünü hiçbir zaman umursamadı.
Ueshiba, mal, mülk istemedi. Talebelerinin azlığı ya da çokluğu onu düşündürmedi. Saklayacak hiçbir zayıflığı olmadığı için sadece dürüsttü. Özgür bir ruhtu. Hayata ve kendine gülebilme zerafetine sahipti. Sanatının gerçek potansiyelini ancak yetmiş yaşını aşıp artık bedensel gücüne güvenemeyeceği çağa geldiğinde anladı. Mucizevi başarılarını gösteren çalışmaların, filmlerin çoğu 80-85 yaşları arasında iken çekildi.
 
Aikido bir Japon savaş sanatıdır ve uyumlu olma, sevgi yolu anlamına gelir. Burada:
-Aİ: Uyum, uyumlu olma, sevgi.
-Kİ: Enerji(Dünyayı ve evreni yaratan enerji)
-DO: Yol, disiplin, yöntem, ekol, öğreti anlamına gelir.
 
Teknikler rakibin gücünden yararlanma ve kuvvetin yönlendirilmesi prensibine dayanır. Hareketler küresel ya da spiraldir. Sizin kendi ağırlık ve kuvvetinizi rakibin itme ve çekme hareketine eklemenizi mümkün kılar. Aikido teknikleri doğru olarak uygulandığında, her tür veya biçimdeki saldırı nötralize edilebilir. Teknikler tekrar tekrar çalışılarak, refleks haline gelmesi sağlanır. Aikido rakibinize gereksiz bir zarar vermeme konusunda sizi sorumlu tutar. Sizin birbirini bütünleyen zihinsel ve fiziksel ustalığınız, kaba kuvvete başvurmadan etkili bir şekilde kendinizi savunmanızı mümkün kılacaktır. Yani asıl amacımız rakibe zarar vermek değil bir uyum sağlamaktır.
 
Aikido teknikleri doğru olarak yapıldığında, büyük bir fiziksel güç gerektirmez. Bir tekniği yapmak için güç gerekiyorsa, bu tekniğin yanlış yapıldığını gösterir. Kuvvetlerin çatışmasını içeren hiçbir şey aikido değildir. Aikidoyu isteyen enerjik bir şekilde, isteyen yumuşak bir şekilde çalışabilir. Böylece her yaştaki bayan ve erkek aikido çalışabilir. Bundan başka, aikido genel sağlığı geliştirir ve duruşu düzeltir. Ancak şurası unutulmamalıdır ki aikido bir savaş sanatıdır ve sağlığı geliştirmesi, savaş sanatı olarak çalışılması sonucudur. Yoksa aikido bir tür sağlıklı yaşam programı değildir.
 
Spor salonumuzda Aikido çalışmaları, Aikido ile ilgili iki kitabı ("AİKİDO, Bir Savaş Sanatı ve Sevgi Yolu" ve "Savaş ve Şifa Yönleriyle AİKİ YOLU") bulunan Haluk Emçioğlu'nun antrenörlüğünde yürütülmektedir.
 
*İstek üzerine bayan ve çocuk gurupları açılabilmektedir.© Copyright 2010-2011 ÜTİSPOR
Kullanım, Gizlilik ve Telif Koşulları İçin Tıklayınız