facebook paylaş

Step-Aerobik

Step - Aerobik hareketlerinin temeli kalp atım sayısını faydalı atım frekansına getirmek ve bu ulaşılan noktayı uzun süre korumaktır. Buda maksimum kalp atım sayımızın %50 ila %85’i arasındaki alandır. Aerobik ve step egzersizinin kalori yakmak ve kilo kaybını gerçekleştirmek dışında şu faydaları vardır:

1) Kalbi güçlendirmek
2) Akciğeri güçlendirmek
3) Stresi gidermek
4) Uzun süreli çalışmalarda kas kitlesini arttırmak
5) Vücut yağ oranını azaltmak
6) Harcanan enerji düzeyini artırmak

Step - Aerobik tempolu ve dans şeklinde hızlı kalori vermek için yapılan bir çalışmadır. Ayrıca yer hareketleri ile bölgesel zayıflama ve incelme olmaktadır. Salonumuzda isteyenlere dengeli beslenme programları verilerek sağlıklı kilo vermeye destek olunmaktadır. Haftada üç kez yapılan çalışmalar, uzman hoca gözetiminde yapılmaktadır. Kilo verme ve incelme takip edilmektedir. Ayrıca sağlıklı ve dengeli beslenme ile ilgili seminerler ve kişiye özel kilo verme ve beslenme bilgileri verilmektedir.

Dersimizin ilk yarım saatinde ısınma, gerinme step-aerobik hareketleri yapılmaktadır. Bu bölümde bolca ter atılmakta kan dolaşımımız hızlanmaktadır. Bedenimizin mutluluk hormonu salgıladığı bu yarım saatten sonra yer hareketlerine geçilir. İlk yarım saatlik süreçte kol, bacak, bel, göğüs, kalça ağırlıklı çalışılır.

Son yarım saatlik yer hareketlerinde ise kalça, alt karın, üst karın, basen, iç bacak hareketlerine ağırlık verilir. Son beş on dakikalık süreçte gerinme ve esneme hareketleri yaparak vücudumuzun rahatlaması ve zihnimizin de boşalması sağlanır. Haftasonu olan dersimizde genellikle pilates hareketleri yaparak güne başlarız. Küçük veya büyük toplarla ve lastiklerle bedenimizin kontrolünü sağlarız. Bu şekilde tüm kaslarımızı çalıştırarak güçlendiririz.
© Copyright 2010-2011 ÜTİSPOR
Kullanım, Gizlilik ve Telif Koşulları İçin Tıklayınız