Bizi Takip Edin
facebook paylaş

Taekwondo

Taekwondo 20 yüzyılı aşkın zamandan beri Kore'de geliştirilmiş ve uluslar arası, çağdaş bir nitelik kazanmış bir savunma sanatıdır. "Tae" ayak "Kwon" el vuruşu, "Do" ise yol, metod, yordam veya gerçek anlamına gelir. Do, sporun felsefesini içinde barındırır. Bu sevgi, saygı ve nezakettir. El ve ayakları en iyi şekilde kullanmanın yanı sıra esas, vücudun ve ruhun eğitilmesidir. Bunun için, fiziksel ve manevi bir disiplin uygulanır. Zaman içinde kişi kendini kontrol etmeyi ve sabrı öğrenir. Hoşgörülü, alçak gönüllü bir insana dönüşür. Taekwondoda amaç, zamanla fiziksel gücün yanı sıra kendimiz, çevre ve doğa ile uyumlu olmaktır. 


Öğrenciler önce bayrak, sonra öğretmenlerini selamlayarak çalışmaya başlarlar ve çalışma bitiminde de aynı selamlaşmayı yaparlar. Taekwondo nezaketle başlar ve nezaketle biter. Öğrenciler çalışma sırasında tüm dikkatlerini çalışmaya verirler. Gerekmedikçe konuşmazlar ve çalışma boyunca ciddiyetlerini korurlar. Çalışma; nezaket, saygı, sevgi ve disiplin içinde geçer.

Taekwondo şu kısımlardan oluşur:
· Kültür fizik, ısınma ve esneklik çalışmaları.
· Ellik çalışmaları ile hedefe el ve ayak vuruşları.
· Temel Teknikler ve Poomse çalışmaları (Hayali düşmana karşı hareketler dizisi)
· Self-Defans (İlbo-Daeryon)-Serbest Dövüş Teknikleri
· Zor Hareketler (uçan tekmeler, döner tekmeler vs)
· Müsabaka (Gyorugi)-Koruyucular takılarak yapılır.
· Kırış(Kyokpa)-Teknik Gösterisi.
· Felsefi Yönü (Do Prensibleri)

Dünya Tekwondo Federasyonu 1972 yılında Kore'de kuruldu ve ilk Dünya Şampiyonası 1973 yılında ve ilk Avrupa şampiyonası 1976'da İspanya'da yapıldı. 1988'de Seoul Olimpiyatlarına gösteri sporu olarak katılan Taekwondo 2000'de Sydney Olimpiyatları’ndan itibaren Olimpik bir spor oldu. Dünyada en yaygın uzakdoğu sporu olan Taekwondo 200'den fazla ülkede yapılmaktadır.

Taekwondo'da beyaz elbise (saflık,temizlik ifadesi) giyilir. Elbiseye Dobok denir. Çalışma alanına Dojang denir. Taekwondo'ya ilk başlayan öğrenci beyaz kemer takar. Dört ayda bir yapılan sınav ile terfi eden öğrenci sırası ile; sarı, sarı-yeşil, yeşil, yeşil-mavi, mavi, mavi-kırmızı, kırmızı, kırmızı-siyah ve sonra siyah kemer sahibi olur. Çıraklık döneminden sonra, Siyah-1.Dan'dan itibaren ustalık dereceleri başlar. Bu derece 10.Dan seviyesine kadar gider. Ancak, şu anda dünyada 10.Dan seviyesine ulaşan usta yoktur. Ustalık derecelerinde (Siyah) fiziksel olarak başlayan çalışmalar, zihinsel ve ruhsal boyutlarda sonsuza kadar ilerler. Ustalığın son noktası olmayıp DO felsefesinde son yoktur.

Çocuklar ve Taekwondo
Çocuklar, taekwondoya 5 yaşından itibaren başlayabilir. Çalışmalar çocukların enerjilerini dengeleyerek, esneklik, çabukluk kazandırarak, bedensel ve zihinsel gelişmelerini düzenleyen estetik bir spordur. Atletik ve çevik bir vücud oluşturan taekwondo, çocukların aynı zamanda dikkat ve konsantrasyonlarını da geliştirerek, okullarında başarılı birer öğrenci olmalarına destek verir. Disiplinli, düzenli ve iyi konsantrasyonu olan öğrenci, zamanını iyi değerlendirmeyi öğrendiğinden planlı ve başarılı olur. Fiziksel ve zihinsel sağlık kazanan öğrencinin kendine güveni tamdır. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün söylediği gibi "SAĞLAM KAFA SAĞLAM VÜCUTTA BULUNUR." sözleri bunu anlatmaktadır. "BEN SPORCUNUN ZEKİ, ÇEVİK, AYNI ZAMANDA AHLAKLISINI SEVERİM." sözleriyle de sporun hem fiziksel hem de felsefi yönünü çok açık bir şekilde önderimiz yıllar önce ifade etmiştir.

Buradan anlaşılabileceği gibi spor, çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal gelişmeleri için ekmek, su gibi ihtiyaçtır. Taekwondo sporu felsefesi ile birlikte yapıldığında, çocuklarımıza; disiplin, düzen, saygı, sevgi ve nezaketi öğretir. İyi insan olarak yetişmesine destek verir.

*İstek üzerine, özel olarak bayan ve çocuk gurupları açılabilmektedir.
© Copyright 2010-2011 ÜTİSPOR
Kullanım, Gizlilik ve Telif Koşulları İçin Tıklayınız