Bizi Takip Edin
facebook paylaş

Tai Chi

Tai Chi, Wu-Shu'nun 17.Yüzyılda ortaya çıkan bir dalıdır. Aklın, bedenin hareketlerini yönlendirmesi ve aynı zamanda bedenin zarif hareketini izlemesi önem taşımaktadır.Yapısında üç kavram taşır.

1) Sağlık sistemi.
2) Kendini savunma sistemi
3) Felsefi Pratik sistemi.

Tai Chi insanın kendisi ve doğa ile uyum içinde yaşamasına yardımcı olur. Tai Chi yaparken yumuşaklık, doğallık, duyarlılık, ölçülülük, akıcılık, dikkat, uyum ve dairesellik vardır. Tai Chi rahatlatır ve nefes kontrolünü geliştirir. Taocu bilgeler doğayı gözlemlemişler, yasalarını anlamaya çalışmışlar ve doğanın mesajını insanlara aktarmaya çalışmışlardır. Tai Chi sembolü Çin Felsefesinde çok eski bir terimdir."Yüce Doruk" veya "Son Yücelik" anlamına gelir.

Chi Gong ise zinde kalmak, daha uzun yaşamak, hastalıkları yenmek ve psikolojik fonksiyonları güçlendirmek için aklın kontrol edilmesi ve nefes almanın düzenlenmesine yönelik bir sağlıklı yaşam egzersizidir. "Ki" adı verilen bir tür enerjinin, normal olarak alt karında "Dentian" adı verilen bölgede durduğuna inanılır. Chi Gong egzersizi nefes alma ve bir dizi sistematik hareketlerle bu enerjiyi serbest bırakıp, vücudun belli bir kısmına yönlendirmeyi başararak kişinin çok büyük bir güç yaratmasına imkan sağlar. Ki enerjisini en üst seviyeye çıkarmanın tek yolu egzersizlerin her gün tekrarlanmasıdır.

*İstek üzerine, Tai Chi ve Chi Gong branşlarında; bayan ve çocuk grupları açılabilmektedir.
© Copyright 2010-2011 ÜTİSPOR
Kullanım, Gizlilik ve Telif Koşulları İçin Tıklayınız